Doğru cevabı biliyorsanız yarışmamıza katılarak siz de hediyelerimize sahip olabilirsiniz.
   
 
   
  ...
 
   
Türkiye ve dünyadan ünlü ressamlar, hayatları, çalışmaları ve sanat akımları...
Boyalar hakkında teknik bilgilere ve ilginizi çekecek faydalı linklere bu sayfadan ulaşabilirsiniz...
   
 
Sizde Sorularınızı Aşağıdaki Form Aracılığıyla Bize İletebilirsiniz..

1 2 3

Guaj boya ile yapılan bir resim için ne tip bir vernik kullanılabilir?Guaj boya ile yapılan resimlerde tıpkı suluboya ile yapılanlarda olduğu gibi genelde camlı çerçeveler içinde muhafaza edildiklerinden verniklenmesinde gerek yoktur lakin eğer çerçevelenmeyecek iki kağıt arasında çekmecede ya da resim dosyasında yada benzer bir yerde muhafaza edilecekse verniklenmesi zarar görmemesi açısından gereklidir. Sararmayan sentetik reçine içerikli Guaj verniği bu iş için kullanılabilir. Talens 074 guaj verniği parlak bir verniktir ve renkleri hafifçe karartır. Talens 107 ise daha mat bir verniktir ve renklerde herhangi bir değişiklik yapmaz. Her iki vernikte birkaç saat içinde kurur ve resmi suya ve neme ve diğer dış etkenlere karşı korur. İstenilen parlaklık yada matlık derecesine göre iki vernikte birbiriyle karıştırılabilir. Talens 680 koruyucu sprey de yine sararmayan sentetik reçine içeren diğer bir koruma yöntemidir. Bu üründe renkleri daha transparan ve daha koyu hale getirir.

Hangi tür fırça suluboya için uygundur ?Yumuşak tip fırçalar üzerlerinde çok miktarda su tutabildikleri için suluboya çalışmalarında kullanılabilirler. Pony (bir tür kısa boylu at) goat (keçi) ox (öküz) kıllarından yapılan fırçalar uygun fiyatlı ve kaliteli fırçalardir squirrel (sincap) red sable (samur) ve kolınsky sable fırçalar ise çok daha kaliteli ve kullanışlıdırlar.

Suluboya ile yapılan çalışmalar verniklenmek zorunda mıdır?Suluboya çalışmalar genellikle camlı çerçeveler içinde muhafaza edildiklerinden verniklenmek zorunda değildirler. Eğer illüstrasyon ya da benzer amaçlı resimler suluboya ile yapılıyorsa, bu tip resimler elden ele dolaşacağı için bir süre sonra zarar görebilirler böyle durumlarda, Talens Watercolour Varnish Matte 050 kullanılabilir. Bu suluboya verniği resmi tozdan nemden ve dış etkenlerden koruduğu gibi suya karşıda oldukça etkili bir koruma sağlar.

Akrilik Boya taş duvara direkt uygulanabilir mi ?Teknik olarak Akrilik duvara direkt olarak uygulanabilir lakin direk taş üzerine uygulanan boyanın absorve sonrası renk yoğunluğunun kaybolacağını göz önüne almakta fayda vardır. Eğer duvarın rengi kompozisyon içinde kullanılamayacaksa Duvar önce % 20 oranında sulandırılmış ACRYLIC BİNDER daha sonrada Gesso ile astarlanmalıdır. Bu işlem duvarın emiciliğini en aza indirip resim yapmaya elverişli bir yüzey meydana getireceğinden renklerin daha verimli kullanılması mümkün olur.

Gel Medium yapıştırıcı olarak kullanılabilirmi ?Bütün Akrilik jelleri saf ya da boyayla karışmış olsun yüksek yapışkanlık oranları dolayısıyla yardımcı malzemelerle kullanıma uygundurlar. Örnegin taş, toprak, kağıt, ahşap vb.

Ne zaman medium kullanılabilir ?Medium, boyanın yoğunluğunu, transparan Ya da opacity oranını parlaklık ya da matlığını kuruma zamanını ya da ömrünü ayarlamak için kullanılırlar. Eğer yüksek oranda inceltilmiş bir Akrilik boya kullanılması gerekiyorsa, Medium kullanımı tavsiye edilir çünkü suyla açılan boyada yapısal değişiklikler olabileceği gibi pigment ve boya içinde pigmentleri bir arada tutmaya yarayan binder leri ayrıştırır. Özel bileşenleri ve formülasyonu nedeniyle mediumlar suya oranla daha avantajlıdırlar ve boyada yapısal değişikliklere yol açmazlar.

Fırça üzerinde Akrilik boya kuruduktan sonra, Fırça nasıl temizlenir ?Royal Talens`in ürettiği yardımcı malzemelerden biri olan Akrilik Remover fırça üzerinde kuruyan akrilik boyayı temizleyerek fırçayı tekrar kullanılabilir hale getirmeye muktedirdir. Akrilik Remover derin bir kaba bir miktar konulmalı ve fırça yaklaşık olarak bir saat remover içinde bekletildikten sonra. Su ve sabunla yıkanmalıdır. Bu yöntemle fırça temizlerken dikkat edilmesi gereken hususlardan biride derin kaba fazla miktarda Akrilik Remover koyup içine fırçayı bıraktığınızda fırçanın sap kısmındaki verniğinde sökülebileceğini akılda tutmaktır. Akrilik remover kesinlikle çözülebilir bir malzemedir.

Hangi tür fırçalar Akrilik boya için uygundur ?Hog hair (Domuz kılı ) fırçalar, çok miktarda kalın boya taşıyabilirler. Lakin sert ve sıkı yapılı olduklarından dolayı detay çalışmak için pek fazla tercih edilmezler. Ve yine hog hair fırçalar su ile beraber kullanıldıklarında çeşitli tekniklerde kullanılmak için tasarlanan fırça kesiminde esnemeler görülebilir. Sentetik fırçalar ise dan Ya da diğer solventlerden etkilenmezler çok kalın boya katlarında kullanılabildikleri oranda extra inceltilmiş boyalarla birliktede kullanılabilirler. Detay çalışmalalarındada sentetik fırçaların diğerlerine oranla daha verimli kullanılabildikleri gözlemlenmiştir. Akrilik fırçalarda tıpkı yağlıboya fırçalarda oldugu gibi resim yapılan yüzeyle arada yeterli mesafeyi bırakmak için uzun saplı olarak yapılmışlardır.

     Sorun Cevaplayalım
   
    Adınız Soyadınız
    Email Adresiniz
    Telefon No
    Sorunuz
 
 
         
 
l
l
l
© Copyright 2010. Tüm hakları saklıdır.
Sanat Dünyası San. Ürün. Paz. Ltd. Şti
Organize Sanayi Bölgesi Kahverengi Cd. 3.Sk. No:4 Nilüfer Bursa
Tel : +90 (224) 225 60 75 (3 Hat)
Fax: +90 (224) 225 60 78
sanat@sanatdunyasi.com.tr
 
 
Designed By BURSA AJANS www.bursaajans.com